Fotograf Daniel Bím | Svatební fotograf | Praha

Blog

Recenze: Fotokniha od Saal-Digital

V České Republice působí velké množství firem, které mají v nabídce tisk fotografií, tisk přání a oznámení, tvorbu plakátů či obrazů a v neposlední řadě také fotoknih. Mezi ty nejznámnější bude patřit jistě FotoŠkoda nebo CEWE, dnešní recenze se však týká jiné společnosti, a sice německé Saal-Digital, která na český trh fotoknihy dováží.

Službu Saal-Digital jsem otestoval na fotoknize s pevnou knižní vazbou v rozměrech 28x19 cm (téměř A4 na šířku) s 84 stranami. Z velké nabídky pro obal knihy jsem zvolil prémiovější verzi knižní vazby s vatováním s matným povrchem. Volba, která působí opravdu luxusním dojmem a dává fotoknize jedinečný a profesionální vzhled. Ale vraťme se na úplný začátek, ke tvorbě vlastní fotoknihy.

Saal-Digital disponuje vlastním programem Saal designer pro tvorbu knihy krok za krokem. Co se programu týká, jeho ovládání je velice standardní a více či méně intuitivní a vytvořit pomocí něj fotoknihu zvládne jistě každý. Pokud chcete aby výsledek byl opravdu precizní, je však nutné tomu dostatečný čas věnovat. Ačkoliv program nabízí poloautomatickou tvorbu jednotlivých stránek, která dle počtu nahraných fotografií přizpůsobí šablonu dle potřeby, tuto možnost jsem využil pouze okrajově, jelikož mám rád plnou kontrolu nad celým procesem. Nakonec jsem tedy dospěl k tvorbě vlastních zcela jednoduchých šablon, ve kterých jsem byl schopen udržet jednotný styl, stejné okraje/mezery mezi fotografiemi a rozložení dle nahrávaných fotografií. Celý proces mi tak zabral několik hodin času, kterého však nelituji. Program Vás provede opravdu celým procesem od volby materiálu fotoknihy, až po vyplnění doručovací adresy a vlastní objednání.

svatebni-fotokniha_05.JPG

Extrémní rychlost výroby
Na webu Saal-Digital si příhodně můžete ověřit přibližné termíny dodání jednotlivých produktů, dle aktuální vytíženosti. Před Vánoci se tato doba samozřejmě prodlužuje, v době mé objednávky však byla cca 1 týden. Co mě však příjemně překvapilo, až šokovalo, byla extrémní rychlost, s kterou byla má fotokniha vyrobena a vyexpedována ze skladu Saal-Digital. Ačkoliv jsem ji objednal ve středu večer - ve 22:44, již po 12 hodinách, tedy přesně ve čtvrtek v 10:45, byla kniha expedována a předána dopravci k distribuci. Doručena nakonec byla dle předpokladu, po 1 týdnu.

Kniha přišla v naprostém pořádku, což bylo zřejmé již z pečlivého balení (do kterého jsem se dostával asi 2 minuty). Ihned po rozbalení mě zaujalo vatování, které bylo mnohem poctivější, než jsem očekával. Dodává knize vysoce luxusní vzhled a pro svatební fotoknihu, kterou jsem tvořil, se velmi hodí. Jednotlivé strany jsou z kvalitního fotopapíru (v lesklé podobě, kterou jsem zvolil při tvorbě knihy), na kterém fotografie vypadají přirozeně, barvy jsou věrné a kontrast takový, jaký má být. Zkrátka a dobře, fotky vypadají naprosto skvěle. Kniha je zpracována do posledního detailu a především pak přechod mezi jednotlivými stranami je naprosto geniální. Při tvorbě jsem si dával pozor, aby přechod byl na místech, kde to nebude vadit, zasahoval co možná nejméně do lidí, důležitých motivů apod. a nebyl jsem si jistý, co čekat. Teď již vím, že až tak důkladná kontrola nebyla potřeba... Dokonce i ve středu knihy jsou motivy na fotografiích naprosto zřetelné.

Až budu tvořit knihu příště, určitě Saal-Digital opět využiji a stejně tak mohu společnost doporučit i Vám. Jistě otestuji také další z produktů a věřím, že stejně jako kniha budou perfektní a s německou precizností.