Fotograf Daniel Bím | Svatební fotograf | Praha

Blog

Recenze: Seminář svatební fotografie s Tomášem Vrzalou

Light Garden academy je mezi fotografy známá "škola" fotografie a retuše, kterou založil Stanislav Petera v roce 2008. Od té doby proběhlo velké množství workshopů, seminářů, fototáborů a dalších akcí, které se obecně těší velkému zájmu mezi amatérskými i profesionálními fotografy. V některé z budoucích recenzí se jistě podíváme také na nějaká výuková videa z dílny Stanislava Petery, kterých je již také hojný počet, dnes se však zaměřím na Seminář svatební fotografie s Tomášem Vrzalou, který jsem měl tu čest navštívit v březnu 2017.

Svatební seminář, kterého jsem se zúčastnil byl již druhým počinem spolupráce Stanislava Petery s Tomášem Vrzalou (první seminář tohoto typu proběhl na podzim 2016) a minimálně na dlouhou dobu pravděpodobně také posledním. Ne, že by seminář neměl úspěch, ba právě naopak, nicméně Tomáš je extrémně vytížený. Nutno říci, že pokud se chcete o Tomáši Vrzalovi (či jeho bratru Štěpánovi) dozvědět více, v červnovém 163. čísle časopisu Digitální foto vyšel s oběma skvělý rozhovor. Jeho šéfredaktor Petr Špánek byl totiž na semináři se mnou. Svatební workshop byl třídenní, rozdělen do jednotlivých tématických okruhů, a proto Vám ho budu ve stejném duchu také popisovat.

svatebni-fotografie-kytka.jpg

Den 1.
První den byl zaměřen především na focení portrétů, konkrétně tedy na focení novomanželů v exteriéru. Činnost, která by neměla být cizí žádnému svatebnímu fotografovi. Vše bylo pro nás perfektně připraveno a po teoretickém úvodu v ateliéru Cash Only, kde jsme měli základnu, jsme se již vydali do terénu. Čekali na nás tři svatební páry, dostatek času na pózování pro každého z nás a pomocné oko všudypřítomného Tomáše Vrzaly, který nám po celý den předával své cenné rady a zkušenosti. Pod jeho taktovkou šlo všechno hladce a s každou fotografií byl znát extrémní pokrok, který každý z nás díky semináři udělal. To, že nás Tomáš víceméně hodil do vody a nechal vše na nás a naše počínání "zkritizoval" až posléze byla bezvadná zkušenost, která se jinde nenaskytne. Nechyběla ani ukázka focení Tomáše "v praxi", která byla opět nesmírně užitečná. Je znát, že fotí opravdu s lehkostí a já doufám, že jsem si z jeho umu dokázal vzít alespoň pár procent. Bylo vidět, že je to profík každým coulem.

Obrovské množství času jsme pak mimo jiné věnovali také slavnému hodu kyticí, aneb jak rozbláznit dav nebo třeba jak fotit na malém prostoru. Nechyběly ani rady, kdy, jak a proč využít služeb fotografa - asistenta. A celý den byl zakončen teorií a praxí při pózování větších skupinek až po společnou fotografii všech svatebčanů.

Den 2.
Pokud byl první den nabitý praxí, pak ten druhý naprosto praskal ve švech. Tentokrát jsme se přesunuli do evangelického kostela na pražském Smíchově a téměř celý den byl ve znamení svatebního obřadu. Tedy spíše nesčetných extrémních verzí svatebního obřadu s různými, pro fotografa velmi nepříjemnými, "neplánovanými" scénáři a situacemi, odehrávajícími se ve zrychleném sledu. Ale ne nadarmo se říká - těžko na cvičišti, lehko na bojišti! I zde samozřejmě nechyběly Tomášovy postřehy a i tato zkušenost mě posunula o míle dopředu. Dnes již vím, že mě může svatební obřad jen těžko něčím překvapit. Opět jsme zakončili den v ateliéru dlooouhou diskuzí o všem možném, přes techniku, po komunikaci nejen se svatebčany, ale i personálem, DJem, oddávajícím. Čeho si v prostoru všímat, na co dávat pozor, kde rozsvítit, nebo kde naopak zhasnout, co si obléci, jaké všední věci s sebou (od zavíracího špendlíku po rezervní košili), kdy a kde koho fotit, jak ho fotit, čím ho fotit. Zkrátka vše co by Vás jen mohlo napadnout.

Den 3.
Třetí den jsme se věnovali postprodukci. Dlouze jsme procházeli naši práci za uplynulé dva dny, ale i naši práci předchozí a ke všemu měl Tomáš co říci. Ukázal nám, jak v procesu postprodukce pracovat efektivně, ale dobře. Jak se neztratit ve velkém množství snímků, jak fotografie upravovat, aby byly perfektní a samozřejmě nechyběly ani tipy a triky, kterých má každý fotograf plné rukávy. A Tomáš samozřejmě není výjimkou. Díky němu jsem kompletně překopal svou postprodukční činnost a nejen já, ale především moji klienti, z toho nyní těží a jsou nadmíru spokojeni s rychlostí a precizností. A převod do černobílé? Už jedině podle rad Tomáše. Odpoledne bylo věnováno opět fotografické praxi, tentokrát produktové fotografii - focení prstenů, kytice, svatebních šatů či bot, nebo vlastně čehokoliv s čím na svatbě přijde fotograf do styku. Svatební přípravy - to není jen fotografie nalíčené nevěsty, ale také focení vlasů, náušnic, zavazování šatů, nandavání podvazku, nazouvání bot, u ženicha pak zavazování kravaty, oblékání saka, manžetových knoflíčků. Je toho opravdu hodně a věřte, že o všem by Tomáš dokázal mluvit hodiny. Svatební obřad pak zahrnuje obrovské množství dalších detailů, které musejí být vyfoceny jak jinak, než perfektně. A hostina? I zde musí fotograf jít s dobou a udržet krok s nejnovějšími trendy. Byl by to opravdu trapas, pokud by svíčková na instagramu některého ze svatebčanů převýšila kvalitu té Vaší, "profesionální". 

svatebni-fotografie-hostina.JPG

Pokud bych měl nyní shrnout průběh semináře svatební fotografie do několika vět, řekl bych, že byl veden naprosto profesionálně a Tomáš Vrzala je nejen skvělý fotograf a lektor, ale také motivátor. V poměrně krátkém čase jsem se díky němu dozvěděl vše, co jsem o svatebním focení ještě nevěděl nebo nad čím mě dříve nenapadlo ani přemýšlet. Tomáš mi dal spoustu bezvadných tipů, které nyní využívám ve své každodenní praxi.

A take-home message, kterou jsem si od Tomáše odnesl?

"Na každé svatbě je nějaké dítě, které se při jezení dortu zapatlá. Vaším úkolem je ho najít a vyfotit!"

svatebni-fotografie-dort.JPG

Tak jak myslíte, že tohle dopadlo? :-)